Chorób odbytu jest wiele i tylko wizyta u specjalisty gwarantuje postawienie właściwej diagnozy. W przypadku szczeliny odbytu są pewne charakterystyczne objawy (choć są one podobne do objawów hemoroidów), które pozwalają nam podejrzewać, że to właśnie jest przyczyną naszych dolegliwości.
Najbardziej charakterystyczne objawy, które wskazują na szczelinę odbytu to ból, pieczenie i krwawienie. Krew można zauważyć na papierze toaletowym, jak i na bieliźnie lub w kale. Dolegliwości te występują najczęściej w trakcie oddawania stolca, ale mogą się utrzymywać nawet do kilku godzin po defekacji. Objawy te sprawiają, że niechętnie chodzimy do toalety, co może prowadzić do zaparć, które pogarszają sytuację.
Szczelina odbytu często pojawia się jako choroba towarzysząca właśnie przy przewlekłych zaparciach, a także przy zapaleniu jelit (najczęściej chorobie Leśniowskiego-Crohna), gruźlicy i białaczce. Jeśli cierpimy na którąś z tych chorób i pojawiły się u nas wymienione objawy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że cierpimy właśnie z powodu szczeliny odbytu. Jak najszybciej powinniśmy się zgłosić do poradni proktologicznej. Zwlekanie z wizytą u lekarza może pogorszyć sytuację i sprawić, że choroba przejdzie w formę przewlekłą, w której dodatkowo pojawiają się dookoła odbytu stwardniałe brodawki.
Lekarz zaczyna od przeprowadzenia szczegółowego wywiadu, następnie dokonuje badania per rectum. Szczelinę przewlekłą można zdiagnozować szybko ze względu na występowanie brodawek oraz charakterystycznego zgrubiałego fałdu skóry. W postaci ostrej lekarz jest w stanie zauważyć pęknięcie w kanale odbytu.
Dodatkowym badaniem, które potwierdzi wstępną diagnozę, jest kolonoskopia. Jest ona o tyle ważna w tej sytuacji, że pozwala wykryć niektóre choroby współistniejące, rozgrywające się w obrębie jelita grubego. W czasie badania można pobrać fragmenty tkanki do badania histopatologicznego.
Kolonoskopia nie jest badaniem przyjemnym, jednak współczesne gabinety lekarskie oferują znieczulenie i środki uspokajające. Warto skorzystać z tych możliwości, szczególnie jeśli to nasze pierwsze badanie.
Kolonoskopia wymaga starannego przygotowania się według instrukcji, jaką otrzymamy od lekarza. Na kilka dni przed badaniem wprowadza się specjalną dietę pozbawioną ziaren, a przed badaniem zażywa się środki przeczyszczające. Samo badanie wykonuje się w pozycji leżącej na boku i trwa kilkadziesiąt minut.
Szybkie zgłoszenie się do lekarza w przypadku wystąpienia niepokojących objawów daje możliwość pełnego wyleczenia, ewentualnie wykrycia chorób współistniejących na wczesnych etapach.