Medycyna sportowa zajmuje się szeroko rozumianą aktywnością fizyczną człowieka, tym jakie procesy zachodzą podczas wykonywania ćwiczeń, a także monitoruje, jak ludzkie ciało zachowuje się po zakończonym treningu oraz do czego może prowadzić brak ruchu. Z usług lekarza sportowego stale korzystają zawodowi sportowcy, jednak warto pójść do niego jeśli ćwiczy się w domowym zaciszu lub zauważy się niepokojące objawy związane z aktywnością.
Jednym z obszarów, którymi zajmuje się medycyna sportowa to kwestia wszelkich urazów, pojawiających się na skutek podjęcia aktywności fizycznej. Zalicza się do nich obciążenia stawów czy też ich naciągnięcie oraz przeciążenie. Jeśli coraz częściej są zauważalne problemy z poruszaniem się, stawy bolą, puchną i nierzadko ulegają zablokowaniu, należy jak najszybciej skorzystać z pomocy lekarza sportowego. Do jego obowiązków należy również ocena tego, czy dana osoba może uprawiać daną aktywność. Ponadto monitoruje on stan zdrowia sportowców, w celu szybkiego zdiagnozowania problemu. Ta gałąź medycyny to także zajmowanie się takimi zagadnieniami, jak doping, odżywki oraz dieta w trakcie uprawiania danej aktywności czy też fizjologia treningu. Lekarz sportowy potrafi ocenić rezultaty stosowanych ćwiczeń. W razie kontuzji i urazów zajmuje się ich leczeniem, rehabilitacją oraz odnową biologiczną.
Do lekarza sportowego regularnie powinny chodzić osoby podejmujące na co dzień aktywność fizyczną m.in. w celu zapobiegania powstawania kontuzji. Również dopiero zaczynając przygodę z treningami, warto poprosić specjalistę o poradę dotyczącą tego, w jaki sposób prawidłowo ćwiczyć. Specjalista jest również w stanie ocenić czy podczas treningów nie przeciąża się nadmiernie organizmu. Z pomocy lekarza sportowego koniecznie trzeba skorzystać w przypadku wszelkich urazów oraz przeciążeń, aby jak najszybciej wrócić do pełnego zdrowia, a co za tym idzie, regularnych treningów.