Badanie kolonoskopowe to podstawa profilaktyki raka jelita grubego. Niektóre osoby obawiają się jednak jego przebiegu, choć jak się okazuje zupełnie niepotrzebnie. Jak więc w praktyce ono wygląda i jak się do niego przygotować, aby uzyskać miarodajne wyniki?
Czas przed badaniem jest w tym przypadku absolutną podstawą i aby procedura była możliwa, konieczne jest oczyszczenie jelita grubego z resztek pokarmowych. Z tego też powodu przyjmuje się preparaty oczyszczające, a także stosuje lekkostrawną dietę już na kilka dni przed badaniem. Konieczne jest też w tym czasie unikanie spożywania takich produktów jak mak, ziarna słonecznika oraz owoce i warzywa zawierające pestki, ze względu na drobne resztki.
W kwestii przygotowania zawsze warto skonsultować się też z lekarzem zlecającym wykonanie kolonoskopii w pracowni endoskopowej po to, aby na jego podstawie móc uzyskać dokładny obraz stanu jelita grubego pacjenta.
Obecnie takie badanie wykonuje się z dbałością o maksymalny komfort pacjenta, stąd też najczęściej stosowane jest znieczulenie. Samo badanie rozpoczyna się od delikatnego wprowadzenia urządzenia zwanego kolonoskopem przez odbyt pacjenta i następnie przesuwania po jelicie grubym, aż do wstępnicy. W tym czasie najczęściej pojawiają się zupełnie naturalne reakcje organizmu, w tym gazy, czego oczywiście nie należy się obawiać.
Ile w praktyce może trwać takie badanie? Zazwyczaj od 20 do 40 minut, wszystko w zależności od przypadku oraz tego, czy fragmenty jelita wymagają dokładniejszego sprawdzenia, czy może jest to nieco bardziej rutynowa kontrola. Całość odbywa się także w wygodnej pozycji kolankowo-bocznej, czyli wtedy, gdy pacjent ułożony jest na boku wraz z kolanami blisko klatki piersiowej.
Badania kolonoskopowego zdecydowanie nie trzeba się obawiać. Wręcz przeciwnie: to dzięki niemu można zdiagnozować raka jelita grubego, a także inne poważne choroby układu pokarmowego, aby móc możliwie jak najbardziej skutecznie je leczyć.